Porovnani Gamo CFX a Hammerli Hunter Force 900

Po zveřejnění recenzí o Gamo CFX a Hammerli Hunter Force 900, jsem dostal několik otázek typu jaká z těch vzduchovek je lepší. Porovnáme.

 Především se vzduchovky liší hmotností a pohodlnosti. Gamo CFX je dost lehčí a pohodlnější. Držet Hammerli Hunter Force 900 ve vzduchu je složitější, jelikož těžká hlaveň táhne dolů.  Botka pažby Gamo CFX je velmi pohodlný a dostatečně měkký. U Hammerli Hunter Force 900 je drsný a má nepohodlný tvar.

Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900
Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900

 V pažbě CFX cítíte základ BSA. Správná ergonomie, neklouzající gravírovaná plocha, nekluzký povrch. Tohle všechno, dělá ze střelby požitek.

 S Hammerli jsme nucení bojovat. Tlustý krk, kluzké a nehluboké gravírování. To všechno je pokryté hnusným lakem, na kterém jde vidět každý škrábanec.

Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900

Mimochodem, existuje domněnka, že pod tímto lakem je skryté nádherné dřevo a když se lak odstraní a správně opracovat a udělat gravírovanou plochu - tak to bude skvělý.

Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900
Hammerli Hunter Force 900
Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900
Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900
Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900
Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900

Bez vylepšení se obě vzduchovky natahuji špatně. U Gamo je hnusný skřípot, křivé pružiny a pístu, už od začátku. U Hammerli je ze začátku lepší, ale po několika výstřelech napínací páka začíná bít pouzdro a hryže ho. Zachrání jenom tuning a plynová pružina.

 

 U Gamo uzavření a otvor napínací páky je bez problému. U Hammerli se napínací páka houpe tak, že bývá těžké ji zavřít, ale všechno je ze železa a nezlomí se.

Způsob nabíjení vzduchovek je různý. U Gamo je otáčivý klip, na který je potřeba si zvyknout a někdy mají problém lidi s velkými prsty. Tajemství je jednoduché. Nevkládejte hned diabolku do hlavně. Je třeba ji dát na začátek žlábku a potom zasunout do hlavně. To zabírá víc času, ale není třeba se bát o prsty.

Hammerli je udělaná podle Weihrauch HW97 - diabolka se vkládá hned do hlavně. Ale i když jsou 2 pojistky je lepší napínací páku přidržovat.

Gamo CFX vs Hammerli Hunter Force 900

Hlavní rozdíl ve vzduchovkách je spoušť. Na ostatní je potřeba si zvyknout, něco se dá vylepšit, le spoušť Gamo je výrazně lepší. I bez vylepšení je lehký a předvídatelný, a s menším vylepšením to je skoro sportovní spoušť.

Z Hammerli bez leštění spouště je těžké střílet. Samotná spoušť se skládá ze dvou částí a zátěž od pružiny se předává na kliku spouště. Po vyleštění povrchu je to lepší.

 

Po vylepšení Hammerli je výrazně výkonnější. A zde s velkou výhodou je velká váha.

Gamo nehledě na skoro stejný objem válce max. 19J. Obvykle to je 16-17J. Má to 2 důvody. Velký mrtvý objem kvůli klipu a moc široký vchod pro diabolky. Když se to vyřeší, tak se může dosáhnout 20-21J.

 

Jednotlivě je nezbytné napsat o optice v kompletu s Hammerli.

Vcelku je to dobré a kvalitní hledí. 6X úplně stačí. Jen by to chtělo Mil-Dot a taktické komínky. Ale sám jsem se přesvědčil, že při lovu při stmívání je takový záměrný kříž lepší než Mil-Dot bez podsvícení.

 

Tak co teda vybrat? Cena Hammerli Hunter Force 900 Combo je 5490 Kč.

Gamo CFX 5180 Kč nebo Gamo CFX Royal 5980 Kč, ale k tomu je potřeba přidat cenu optiky Walther 6x42 1890 Kč. Hned to dělá Gamo CFX dražší. Kromě toho je potřeba počítat s tím, že obě vzduchovky vyžadují vylepšení jinak úplné radostí ze střelby nedostanete.

Ale po vylepšení Hammerli Hunter Force 900 se stává výkonnou vzduchovkou pro myslivost a plinking, ale hodí se i na terč. Velmi doporučuji zkontrolovat před koupi její pohodlnost. Gamo CFX je něžná a měkká. Je přesněji, lehčí a výrazně pohodlnější, ale s ní je víc práce a optika se kupuje jednotlivě.

 

Není potřeba se bát plastu. Španělský plast není horší než čínské železo, a plastová pažba je praktičtější než dřevo. U Gamo je ještě verze CFR s pistolovou pažbou. Železo je stejné, rozdíl je jenom v pažbě.

Z pohledu náhradních částí je všechno špatné u obou výrobců, stejně jak u většiny výrobců na našem trhu. Nějaké díly je možné najít, ale vcelku je potřeba všechno dělat samostatně.