Duo II - Dušek Opočno
Vzduchovka DUO II se vyráběla ve 40. Letech minulého století na fabrice Dušek Opočno Máme nádhernou stránku o vzduchovkách - http://www.vzduchovka.cz/prehled/41500/41500.html
Velké díky tvůrci. Ale tam není skoro nic řečeno o vnitřním zařízení vzduchovek.
Někdy je zajímavé se podívat a porovnat se současnými.
Koukneme se co je tam uvnitř. Bohužel vzduchovka přišla ve špatném stavu.
Pažba je z jiné vzduchovky a je ztracená pružinka spouštěcí háček a těsnění. Zdá se, že kvůli rezu je odstraněno černění.
Vzduchovka se rozebírá velmi jednoduše, je to podobné současné Slavii. 2 šrouby zepředu, jeden zezadu. Vyndáme kolík spouštěcího háčku a samotný háček s pružinkou, odšroubujeme závěr a vyndáme pružinu.
Zalomíme hlaveň a odšroubujeme pojistný šroubek a šroub hlavně. Vyndejte napínací páku a píst. Určitě zkontrolovat práci záskočky a případně rozebrat a namazat.
Po demontáží jsem si hned všiml tloušťky stěn válce - 2,5mm. Železo je moc masivní, z
opravdové zbrojní oceli, a ne současné plastelíny. Frézovaná napínací páka. Je vidět, že Dušek Opočno vypouštěl i palné zbraně
Na závěru a válci jsou vyražená čísla - to říká o individuálním přizpůsobení pro každou vzduchovku. Závěr se šroubuje přesně na svoje místo. A ne tam někde, přibližně, ... +-5mm.
Kožené těsnění pístu se zda být originální. Za 70 let se přeměnila na kámen. Pro štřelbu je lepší vyměnit na současné těsnění pístu. Ale pokud je vzduchovka do sbírky a je důležité zachovat originální stav, může se zkusit nechat těsnění několik dni v motorovém oleji nebo koupit novou od Diany.
Kvůli jednočlenné napínací páce bez maziva na pístu a válci se udělalo opotřebení.
Musel jsem to odstranit. Na píst jsem dal kolečko.
Hlaveň jsem musel dlouho čistit balistolem. Po čištění se projevilo 12 rovných a hlubokých nárežů. No ednoduše výborná hlaveň. Diabolka vchází těsně a z ůstává na ní přesné žlábkování.
Zajímavý šroub hlavně. Nestahuje rohy válce a je na něm závit od začátku až do konce. Proč se tak musely udělat nechápu. Ale samotný šroub je kalený a hlaveň těsněn sedí v rozích - neměnil jsem to. Nejzajímavější je, že poloměr pro pojistný šroubek je přesně na místě. To říká o ručním přizpůsobení pro každou vzduchovku. podívejte se jak to je u současné Slavii: hodně poloměrů a možná se bude nějaký hodit. A tady je jeden na správném místě. A přesně víš kam až šroubovat.
Spoušť je jednoduchá. Spouštěcí háček chytá píst. V originále je regulace tahu, ale díky cizí pažbě v této vzduchovce není, proto se spoušť povedla hodně dlouhá ale ne těžká.
Zalomení hlavně není těžké, a zavírá se lehce a spolehlivě. Nedá se srovnat se současným Hatsan, který se musí zalamovat přes koleno a zavírat z nápřahu.
Pružina se hodí od Slavia 630/1.
Po montáží stařenka lehce dala 185m/s s JSB Exact.
Takové vzduchovky dělali v Česku v první polovině minulého století.