Velmi často se hledá vzduchovka pro dítě za účelem začátečnické výuky střelby. Vždyť čím dřív začne střílet, tím víc bude šanci, že z něj bude sniper. Vzduchovka musí být ne drahá, lehká, pohodlná pro dítě, přesná a spolehlivá. Musí se lehce napínat a mít lehkou spoušť.

 Je nádherná vzduchovka Weihrauch HW 30S, ale délka 985mm a těžkost napínání ji dělá

nedostupnou pro děti mladší jak 13-15 let. Ještě je Diana 21 Panther, Gamo Delta a jiné málo známé vzduchovky. Všechny mají svoje výhody a nevýhody.

 Ale je úplně neobvyklá vzduchovka Baikal MP-61. Liší se od jiných designem, rozměry a cenou. A také tím, že to je opakovací vzduchovka. Podíváme se co to je.

Baikal 61

Vzduchovka upoutává neobvyklým vzhledem. Je velmi podobná PCP. Boční páka napínání. Dlouhá hlaveň (kovaná za studena) - prostě neuvěřitelné na vzduchovku za 100 euro. Nevelké rozměry - 775mm a váha - 2,1kg. Pažba se vyndává a stává se pohodlná i pro dospělého.

Baikal 61
Baikal 61
Baikal 61
Baikal 61
Baikal 61

Nabíjení je velmi neobvyklé pro vzduchovku: závěr se odhazuje dozadu, vkládá se zásobník a natahuje se páka. Napínání je hodně lehké doslova jedním prstem. Také je pojistka nedovolující napínací páce se strhnout. Také je pojistka, která neumožní vystřelit pří neúplném napnutí. To dělá vzduchovku bezpečnou.

Hledí není nejlepší, ale dovoluje střílet na 25m.

Baikal 61

Rukojeť pistole je pohodlná, a rovnováha vzduchovky je jednoduše nádherná. Velmi připomíná M4A1. Vzduchovka nestřílí špatně z obchodu, ale proč to nevylepšit?

Po demontáží šly vidět nevýhody. Korek v pístu je připevněn na kolíku a houpe se. Udělal jsem nový korek pro těsnění pístu typu Gamo. Výkon není velký a doufám, že bude držet bez kalení. Vložil jsem plynovou pružinu. Udělal jsem plastovou vložku do napínací páky - může se svařit, ale dítě už čekalo.

Baikal 61
Baikal 61
Baikal 61
Baikal 61
Baikal 61

Po tom JSB Exact letěli 135-140m/s. Může se snížit, pro pohodlnost dítěte, anebo zvýšit - ještě je rezerva.

Vzduchovka je velmi zajímavá co se týče vylepšení. Může se zvětšit tah pístu a dosáhnout 8-9J.

A ještě je nápad předělat jí do PCP a v tom případě bude zajímavější než QB78. Kovaná hlaveň, správná rovnováha, pohodlnost a to že je opakovací dělá tuto vzduchovku velmi atraktivní.

Nevýhody:
není to nejlepší kvalita: lasta může být křivá (ikdyž je lepší udělat montáž na hlaveň), hlava pístu nedrží pevně na koliku, napínací páka se nezavírá vždy dobře. Ale to všechno se může vylepšit.

 

Ceny:

Gunshop

Baikal MP-61 - 99,95€

Náhradní zásobník - 6,95€ - se hodí koupit.

dodání - 10,0€

Největší problém této vzduchovky: rychlá spotřeba diabolek.

Baikal IZH MP-61 Side Lever Spring Piston Air Rifle Review

Luftgewehr Baikal MP 61 Plinking 10 cans