top of page

Gas spring

V polovině 80-tých letech, plynovou pružinu ve svých vzduchovkách použila Britská firma Theoben. Dlouhou dobu takové řešení nemělo takovou popularitu u výrobců. Ale na začátku 21 století plynové pružiny začali dělat různí mistři a menší firmy. V roce 2011 skončil patent Theoben a jiné firmy začali dávat plynové pružiny do svých vzduchovek. Dnes dílo nabylo široký rozmach a různé firmy maji svoje marketingové názvy pro plynové pružiny: Vortex, Nitro Piston, IGT, system atd. Zkoušeli svoje síly i hlavní hráči: Weihrauch HW90 (není nejlepší řešení) http://www.weihrauch-sport.de/air-rifles/hw-90?lang=en a Diana 340 N-TEC (na základě Diana 34, s ne nejlepším válcem 28*90) http://www.diana-airguns.de/index.php?id=606&L=1&width=1920&height=1080 . Ale na víc, u konzervativních firem duch nestačil. A takové ohebné firmy jako Gamo, Hastan, Crossman rychle pochopily výhody plynových pružin ve svých vzduchovkách a s každým rokem je víc používají.
Nejspíš to tak bude pokračovat v nejbližší době. A tak moc bychom chtěli dostat Dana 350 anebo Air Arms TX200 bez rachotu pružiny. Ale tam se víc hledí na PCP.
A představte si Slavii s plynovou pružinou, dobrou spouští a aspoň 16 J. Sen...

Čím je plynová pružina tak dobrá?
 Zdroj energie v plynové pružině je stlačený plyn, na rozdíl od drátu obyčejné závitové pružiny, neztrácí svoje vlastností. Plynová pružina může být ve stlačené formě neohraničenou dobu, a to se nijak neodrazí na její schopnostech. Plynová pružina se může jenom stlačit a uvolnit (komprese a dekomprese).
 

 Nemůže se ohýbat anebo vibrovat. Při používání plynové pružiny chybí postranní zvuky pří napínání a při výstřelu. Není rachot, řinčení, nejsou vibrace.
Rozdíl necítíme tak moc u drahých vzduchovek, ale u levných dostáváme dlouho žádaný pocit výstřelu, místo “katastrofy vláčku“. 
 

 Úsilí naplno stlačené a uvolněné pružiny je skoro stejné.
Natahování je rovnoměrné, ne jaku závitové pružiny na začátku lehce a ne konci těžce.
Při stejné potenciální (uložené) energie, je úsilí pružiny menší, než u analogu ze drátu.
Zatížení na mechanismus je menší, zpětný ráz je komfortnější.
Nedostatek firemní pružiny - není možnost přesného nastavení tlaku. Nemají odvzdušňovací ventil.
S jeho pomocí je možné i přesné nastavení a provést údržbu.
https://www.youtube.com/watch?v=NdRLjsEElpY
https://www.youtube.com/watch?v=R7SsqJWTQdU
https://www.youtube.com/watch?v=6qKvQRYDFKg

Rozdíl zvuku výstřelu. Mikrofón se přistavil k pažbě.

Slavia 634
00:00

Tohle je vzduchovka se závitovou pružinou (Slavia 634)

A to je s plynovou pružinou (Gamo CFX)

Gamo SFX
00:00
Slavia 634 + Gamo SFX
00:00
bottom of page